Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ PRZY TRZYMANIU PSA

Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Policjanci przypominają o obowiązkach spoczywających na właścicielach zwierząt i konsekwencjach nieprzestrzegania obowiązujących przepisów.

Policjanci przypominają o obowiązkach spoczywających na właścicielach zwierząt i konsekwencjach nieprzestrzegania obowiązujących przepisów.
Pamiętajmy !
Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Należy mieć świadomość, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń. Brak właściwego nadzoru nad psem może doprowadzić również do wyrządzenia poważnej szkody innej osobie. W zależności od skutków właściciel psa może też odpowiadać cywilnie, co wiąże się nawet z wielotysięcznymi kwotami zadośćuczynienia lub odszkodowania za wyrządzoną krzywdę.
 
OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELA PSA:
    • wyposażenie psa w obrożę, a w przypadku ras uznawanych za agresywne – również w kaganiec;
    • prowadzenie psa na uwięzi, a rasy psa uznawane za agresywne także w nałożonym kagańcu;
    • systematyczne szczepienie przeciwko wściekliźnie (dot. psa w wieku powyżej 3 miesięcy);
OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELI  WSZYSTKICH  ZWIERZĄT DOMOWYCH:
    • stały i skuteczny nadzór;
    • właściciel może zwolnić psa ze smyczy na terenie nieruchomości, gdy jest ona ogrodzona w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa i wykluczający dostęp osób trzecich oraz odpowiednio oznakowanej tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem;
    • zwolnienie zwierząt domowych z uwięzi dopuszczalne jest wyłącznie na terenach zielonych do tego przeznaczonych i specjalnie oznakowanych w sytuacji, gdy właściciel ma możliwość sprawowania kontroli nad ich zachowaniem;
    • natychmiastowe usuwanie, przez właścicieli, zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe w obiektach oraz na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych, itp.
    • niewprowadzanie zwierząt domowych na tereny placów zabaw, piaskownic dla dzieci, plaż, kąpielisk, posesji szkół i przedszkoli, obiektów sportowych
Art. 77 Kodeksu Wykroczeń za popełnione wykroczenia przewiduje karę ograniczenia wolności, grzywnę albo karę nagany. Policjant może też nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych.
Pamiętajmy! Psy w miejscach publicznych muszą być zawsze pod opieką osoby sprawującej nad nimi kontrolę.
nadkom. Urszula Szymczak

Powrót na górę strony