Jesienią uważajmy na dzikie zwierzęta na drodze
W okresie wiosennym i jesiennym dzikie zwierzęta migrują na znaczne odległości. Wówczas dochodzi do największej liczby zdarzeń z ich udziałem. Dlatego apelujemy o zachowanie ostrożności szczególnie na drogach prowadzących przez kompleksy leśne i nie bagatelizowanie znaków ostrzegających nas przed dzikimi zwierzętami.
Jadąc przez lasy i szlaki wędrowne zwierząt, musimy być przygotowani na ewentualne wtargnięcie dzikiego zwierzęcia na jezdnię. Szczególną ostrożność zachowajmy nocą, kiedy wabione blaskiem świateł zwierzęta wychodzą z przydrożnych lasów. Powinno się przede wszystkim zachować odpowiednią prędkość, a w razie potrzeby użyć sygnału świetlnego lub dźwiękowego.
10 października 2022 roku po godzinie 14-tej kierującemu volkswagenem 57-letniemu łowiczaninowi w Karsznicach Dużych na drogę przed pojazd nagle wybiegła sarna. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
Apelujemy zatem o zdjęcie nogi z gazu i zachowanie szczególnej ostrożności po zapadnięciu zmroku. Pamiętajmy również, że o zmierzchu i o świcie mogą pojawiać się mgły co znacznie ogranicza widoczność. Uważać należy w okolicach zalesionych i tam, gdzie pobocza drogi porośnięte są wysoką trawą.
Jeżeli dojdzie już do takiego zdarzenia pamiętajmy, aby:
- zabezpieczyć miejsce zdarzenia,
- zjechać na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy,
- jeśli są osoby ranne, powinniśmy niezwłocznie udzielić im pomocy,
- każdorazowo, o miejscu i okolicznościach zdarzenia, należy powiadomić służby, korzystając z - numerów alarmowych - nawet jeśli szkody materialne są niewielkie i nie ma rannych,
- policjanci sporządzą dokumentację ze zdarzenia potrzebną ubezpieczycielowi i powiadomią osoby odpowiedzialne za zabranie zwierzęcia z drogi,
- nie można samemu przemieszczać, usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia ani nawet go dotykać, może mieć wściekliznę lub nagle nas zaatakować.
nadkom. Urszula Szymczak