Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjna akcja „Alkohol i Narkotyki”

12 stycznia 2019 roku łowicka policja przeprowadziła ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Alkohol i Narkotyki”. Akcja ukierunkowana jest na wyeliminowanie z polskich dróg tych, którzy siadają za kierownicę po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

Głównym celem działań „Alkohol i narkotyki” jest badanie stanu trzeźwości, jak największej liczby kierujących pojazdami, a tym samym ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pojazdami będących po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Policjanci z ruchu drogowego prowadzili akcję na terenie całego powiatu. W sumie przebadali prawie 230 kierujących. Niestety okazało się, że kilku z nich wsiadło za kierownicę, wcześniej spożywając alkohol. W Jamnie tuż przed 8.30 kierujący fordem 54-letni mieszkaniec powiatu łowickiego miał 1,4 promila alkoholu w organizmie, za co grozi mu teraz do dwóch lat pozbawienia wolności. Ponadto dwóch kierujących było po spożyciu alkoholu. 0,19 mg/dm³ alkoholu w wydychanym powietrzu miał 51-latek z powiatu łowickiego kierujący seatem, zatrzymany o 12.30 w Goleńsku, zaś 0,22 mg/dm³  alkoholu w wydychanym powietrzu miał 46-latek z powiatu łowickiego podróżujący daewoo, zatrzymany w Kocierzewie Południowym przed godziną 16-tą. Grozi im kara aresztu albo grzywna. Kierujący stracili również prawa jazdy. Podczas akcji wpadł także rowerzysta, który zanim wsiadł na jednoślad, wcześniej spożywał alkohol, za co został ukarany mandatem karnym. Mundurowi zatrzymali również dwa uprawnienia do kierowania z innych przyczyn, tj. utrata ważności oraz przekroczenie prędkości. 49-latek z powiatu łowickiego w obszarze zabudowanym przekroczył prędkość o 61km/h, jadąc oplem vectrą przez miejscowość Wrzeczko po godzinie 21-szej z prędkością 111km/h. Podczas działań wyszło również na jaw, że 28-latek z powiatu sochaczewskiego złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczony przez Sąd Rejonowy w Grodzisku Mazowieckim, podróżując toyotą yaris. Został zatrzymany w Goleńsku. Teraz mężczyźnie grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

 

Po raz kolejny apelujemy o rozsądek i trzeźwość za kierownicą!

Prowadzenie pojazdu wymaga od kierującego odpowiedniej sprawności psychofizycznej (ocena sytuacji drogowej, orientacja przestrzenna, widzenie stereometryczne, widzenie w mroku, sprawność ruchowa) oraz sprawności psychomotorycznej (szybkość i dokładność koordynacji wzrokowo ruchowej, orientacja przestrzenna). U kierującego, będącego pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, może dojść do zaburzenia wyżej wymienionych sprawności, a to w konsekwencji zwiększa prawdopodobieństwo powstania wypadku drogowego.

Należy również pamiętać, że im większa dawka alkoholu, tym dłużej trwa jego neutralizowanie w organizmie. Niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce wtedy, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że będzie w dobrej kondycji do prowadzenia pojazdu.

Pamiętaj:

Jeżeli planujesz prowadzenie pojazdu nie spożywaj alkoholu lub podobnie działającego środka.
Jeżeli masz wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości – wykonaj badanie. Takie badanie można wykonać m.in. w większości jednostek Policji.
Odmawiaj jazdy z kierowcą, który jest pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka – uniemożliwij mu dalszą jazdę.

Powrót na górę strony