Zapowiadane upały sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Apelujemy o rozwagę!
Aura sprzyja spędzaniu czasu wolnego nad wodą, część z nas zapewne spędzi weekend nad wodą. Pamiętajmy o ostrożności i zachowaniu zdrowego rozsądku!
1. Wybierajmy na kąpiel miejsca strzeżone i przeznazone do kąpieli! Aby kąpać się bezpiecznie, korzystajmy jedynie z miejsc do tego przeznaczonych. Są nimi z całą pewnością baseny miejskie, ze ściśle określonymi głębokościami wody, zabezpieczane przez wykwalifikowanych ratowników. Za bezpieczne mogą być także uważane stawy, jeziora, zalewy i rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli, gdzie opiekę nad pływającymi sprawują ratownicy WOPR-u.
2.Bez brawury i z wyobraźnią! Największą liczbę kontuzji zakończonych trwałymi urazami głowy i kręgosłupa a nawet utonięciem spotykamy w przypadku skoków do płytkiej wody. W czasie zabaw w wodzie absolutnie niedopuszczalne jest podtapianie, przytrzymywanie głowy kolegi pod wodą, popychanie, wrzucanie do wody tych, którzy nie mają ochoty na kąpiel, czy namawianie i prowokowanie słabiej pływających do wypraw na głęboką wodę. Do wody wchodzimy najwcześniej po 30 minutach od zjedzenia posiłku. Aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego należy stopniowo obniżać temperaturę ciała i zbliżać ją do temperatury wody. Przypominamy również o obowiązku zakładania kapoków w czasie pływania kajakami, łódkami i rowerami wodnymi.
3. Wchodźmy do wody tylko trzeźwi! Nie bądźmy lekkomyślni! Kąpiel po spożywciu alkoholu jest bardzo ryzykowna i nieodpowiedzialna. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu równowagi i orientacji.
4.Reagujmy na zagrożenie! Widząc, że ktoś tonie, niezwłocznie powiadamiamy kogoś dorosłego. Tonącemu można podać z brzegu kij, tyczkę czy wiosło, albo rzucić koło ratunkowe. Po tonącego do wody wchodzimy tylko, gdy głębokość jest na tyle mała, że swobodnie dotykamy stopami dna. Ratownicy są specjalnie szkoleni i znają chwyty ratownicze. Brak umiejętności ratowania tonących skutkuje najczęściej ofiarami wśród osób usiłujących udzielić topielcowi pomocy.
Najczęstszymi przyczynami utonięć są:
1. Brak umiejętności pływania,
2. Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich,
3. Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji,
4. Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie,
5. Pływanie w miejscach zabronionych,
6. Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu,
7. Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych,
8. Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi,
9. Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaku lub łodzi,
10. Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających,
11. Pływanie w miejscach zarośniętych wodorostami.