Seniorze nie daj się oszustom! Bądź ostrożny i czujny!
Łowiccy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy w różny sposób próbują oszukać osoby starsze. Dzielnicowi podczas spotkań uświadamiają seniorów o istniejących zagrożeniach.
Seniorze pamiętaj! Nie daj się oszustom! Bądź ostrożny i czujny!
Łowiccy policjanci przypominają:
Seniorzy mogą stać się ofiarami oszustów. Niejednokrotnie poprzez swoją ufność i nieuwagę w większym stopniu są narażeni na działania przestępcze bezwzględnych naciągaczy, którzy nie zważają nawet na widoczną chorobę okradanej osoby lub jej kalectwo czy wiek. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców apelujemy o rozwagę i przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa!
Przestępcy podszywają się pod różne osoby. Oto metody popełniania przestępstw:
"na wnuczka" – rozmówca dzwoniący na telefon stacjonarny przekonuje, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym lub inną bliską osobą z Twojej rodziny. Informuje, że uległ wypadkowi lub znajduje się w innej trudnej sytuacji i natychmiast potrzebuje pieniędzy, a za chwilę w mieszkaniu zjawi się po nie kolega.
PAMIĘTAJ! Zawsze zachowaj czujność i zweryfikuj tę informację, dzwoniąc do najbliższych z rodziny!
"na policjanta" – rozmówca dzwoniący na telefon stacjonarny podaje się za członka rodziny (najczęściej wnuczka). Tłumaczy zmieniony głos chorobą. Najczęściej podaje nagłą potrzebę pokrycia szkód po wypadku drogowym, nagłą i ważną operacją. Następnie prosi o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Chwilę po zakończeniu rozmowy dzwoni kolejna osoba informując że jest policjantem, oznajmiając, że poprzednia rozmowa była próbą wyłudzenia pieniędzy i prowadzona jest tajna akcja, mająca na celu rozbicie grupy oszustów i że musisz w niej pomóc. Nalega, aby w tym celu wypłacić pieniądze i przekazać je wyznaczonej osobie.
PAMIĘTAJ! Funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy!
"na urzędnika" Zdarzają się przypadki kradzieży przez osoby podające się za pracowników różnych instytucji społecznych (ZUS-u, opieki społecznej, PCK, Caritasu, administracji mieszkań). .
Zawsze możesz odmówić wpuszczenia takich osób do domu umawiając się na późniejszy termin wizyty. W tym czasie spróbuj skontaktować się z instytucją, której domniemani przedstawiciele Cię odwiedzili. W większości takich przypadków kradzieży dokonują dwie osoby. Jedna odwraca naszą uwagę, a druga niepostrzeżenie przeszukuje nasze mieszkanie. Nie pokazuj gdzie przechowujesz pieniądze oraz kosztowności.
"na hydraulika" – oszuści podając się za fachowców, wchodzą do mieszkań, pod pretekstem konserwacji lub awarii wykorzystując nieuwagę, kradną z mieszkania pieniądze i kosztowności.
PAMIĘTAJ! Każdorazowo administracja osiedlowa powinna uprzedzić o wizycie takich osób. Wówczas warto przysposobić sobie na czas wizyty inną zaufaną osobę.
W sytuacji zagrożenia natychmiast powiadom Policję
Dzwoń pod numer 112