Odprawa służbowa podsumowująca 2016 rok
7 lutego 2017 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Łowiczu odbyła się narada służbowa z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi - Włodzimierza Kalinowskiego, podsumowująca działania łowickiej policji w 2016 roku.
Najpierw Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego podinsp. Mariusz Boczek złożył meldunek Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Łodzi. Następnie Komendant Powiatowy Policji w Łowiczu mł. insp. Marcin Grzelak powitał zaproszonych gości, tj. Wicestarostę Łowickiego - Grzegorza Boguckiego, Burmistrza Łowicza – Krzysztofa Jana Kalińskiego, Prokuratora Rejonowego w Łowiczu – Magdalenę Bursę, Prezesa Sądu Rejonowego w Łowiczu - Magdalenę Piwowarczyk oraz przedstawicieli zaprzyjaźnionych służb – Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu - st.bryg. Jacka Szeligowskiego oraz Dyrektora Zakładu Karnego w Łowiczu - ppłk. Krzysztofa Sznicera. W odprawie uczestniczyła także kadra kierownicza KPP Łowicz.
Mł. insp. Marcin Grzelak w swoim wystąpieniu scharakteryzował powiat i jednostkę, następnie Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego – podinsp. Mariusz Boczek przedstawił wyniki osiągnięte przez służby prewencyjne w minionym roku. Prezentację dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym przedstawił – Z-ca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego - nadkom. Mariusz Kajewski. Z kolei działania służb kryminalnych zaprezentował podinsp. Krzysztof Sowiński – Naczelnik Wydziału Kryminalnego.
W 2016 roku Komenda Powiatowa Policji w Łowiczu osiągnęła bardzo dobre wyniki.
Jeśli chodzi o stwierdzone przestępstwa kryminalne, to w 2016 roku prowadzono 689 postępowań, mniej o 104 niż w 2015 roku. Według charakteru przestępstw kryminalnych stwierdzonych w 2016 roku na terenie KPP Łowicz najwięcej było kradzieży-250, kradzieży z włamaniem-101, uszkodzeń mienia – 45, rozboi -13. Wykrywalność przestępstw kryminalnych kształtuje się ona na poziomie 57,6%, przy średniej wojewódzkiej 51,8%. W minionym roku łowicka policja znalazła się w czołówce w kategori przestępstw gospodarczych i korupcyjnych. Bardzo wysoką wykrywalność osiągnięto w kategorii bójki i pobicia – 85,7% , przy średniej wojewódzkiej 73,9%, rozbojów – 69,2% tylko 0,2% mniej niż średnia kwp.
W 2016 roku policjanci z prewencji ujawnili 3844 wykroczeń szczególnie uciążliwych dla społeczeństwa, dotyczących zakłócania spokoju i porządku publicznego, przeciwko urządzeniom użyteczności publicznej, przeciwko obyczajności publicznej oraz z Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W ubiegłym roku ruszył innowacyjny program „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, aplikacja pozwalająca mieszkańcom miasta i powiatu zaznaczać na mapie kategorie jako miejsca zagrożone i śledzić weryfikację zgłoszenia przez funkcjonariuszy. W minionym roku zorgaznizowano 4 debaty z mieszkańcami powiatu łowickiego, policjanci organizowali i przeprowadzali szereg akcji i działań na rzecz bezpieczeństwa w naszym powiecie. Włączali się również do różnych działań profilaktycznych, a szczególnie duże przedsięwzięcia to: “Profilaktyka a Ty”, Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”, “Marsz dla życia i rodziny”, “Dzień Bezpiecznego Internetu” czy “Bezpieczna Kobieta” skupiający dużą liczbę uczestników i cieszących się dużym zainteresowaniem.
Położenie powiatu łowickiego w centralnej Polsce powoduje, że przez drogi przebiegające przez powiat łowicki przejeżdża wiele pojazdów, na skutek łączących się tu głównych ciągów komunikacyjnych. Należy brać również pod uwagę ciągle wzrastającą liczbę aut. W ubiegłym roku na drogach powiatu łowickiego doszło do 81 wypadków drogowych, to o 11 więcej niż w 2015 roku. W 2016 roku w wypadkach na drogach powiatu łowickiego zginęło 10 osób, mniej o 4 niż w roku poprzednim. W wypadkach drogowych rannych zostało 91 osób, o 1 osobę mniej niż w roku minionym. Policjanci interweniowali przy 689 kolizjach drogowych, których liczba wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym o 76. W 2016 roku policjanci z ruchu drogowego wyeliminowali z dróg 182 nietrzeźwych kierowców. Odnotowano 15 zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierujących. Warto podkreślić, że minionym roku policjanci z ruchu drogowego przeprowadzili aż 9375 badań stanu trzeźwości kierujących, liczba ta wzrosła w porównaniu do roku 2015.
Pan Komendant złożył podziękowania przybyłym gościom za wsparcie i współpracę z łowicką policją oraz przedstawił główne założenia na 2017 rok. Na zakończenie głos zabrali goście, gratulując osiągniętych wyników i dziękując za dotychczasową dobrą współpracę.