Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania „Woda” w powiecie łowickim

10 sierpnia w godzinach popołudniowych łowiccy policjanci przeprowadzili działania prewencyjno-informacyjne dotyczące bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Głównym celem piątkowej akcji było zapewnienie ładu i porządku publicznego w rejonie obszarów wodnych oraz popularyzacja i podniesienie świadomości z zakresu bezpiecznego letniego wypoczynku na wodach i terenach przywodnych. Łowiccy profilaktycy wspólnie z dzielnicowymi skupili swoje działania w obrębie zbiorników wodnych w okolicach wsi Guźnia i Dąbkowice. Do akcji zaangażowano również Straż Leśną z terenu Nadleśnictwo Kutno. Sprawdzano stan trzeźwości kierujących pojazdami wracających z wypoczynku nad wodą, kontrolowano przestrzeganie przepisów związanych z prawidłowym parkowaniem pojazdów oraz zakazem wjazdu na tereny leśne. Ponadto policjanci informowali o zagrożeniach związanych z nieodpowiedzialnymi zachowaniami nad wodą, kąpielami w miejscach niedozwolonych oraz po spożyciu alkoholu. Tego popołudnia jeden z kierujących 34-letni łodzianin poruszał się mercedesem mając 0,3 promila alkoholu w organizmie. Apelujemy o rozsądek i trzeźwość za kierownicą, bo na wypoczynek często przywozimy rodzinę czy znajomych. Kierując pojazdem jesteśmy odpowiedzialni za pasażerów. Policjanci rozdawali ulotki zawierające porady jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą.

Przypominamy, że przecenianie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Aby wypoczynek nad wodą nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek.

Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
3. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.
4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
5. Nie skaczmy "na główkę". Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w czasie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwijmy także pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.
6. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
7. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

Powrót na górę strony